Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7260HD)
Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7260HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
general
Brand
Aisen
Micromax
Model
32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
32 Inch LED HD Ready TV (32T7260HD)
Model Name
A32HDN552
32T7260HD
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
White
3D
Smart TV
Resolution Standard
Launch Year
2015
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Yes
Analog Audio Input
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
PC Audio In
1
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
1 Component Input Y / Pb / Pr
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
DOLBY DIGITAL BOX SPEAKERS
Supported Audio Formats
ALL
Speaker Output RMS
8 W x 2 W
video features
View Angle
178
170° degree
Supported Video Formats
ALL
Brightness
250 cd/mA2
Contrast Ratio
4000:01:00 Static
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Width x Height x Depth (with stand)
736 mm x 468.097 mm x 160 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 5.48 kg
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)