AOC 24 Inch LED HD Ready TV (LE24V30M6) vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
AOC 24 Inch LED HD Ready TV (LE24V30M6)
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
28.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
561 mm x 345 mm x 43 mm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
AOC
Panasonic
Model
24 Inch LED HD Ready TV (LE24V30M6)
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Model Name
LE24V30M6
TH-28D400DX
Display Size
24 inch
28 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Launch Year
2014
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
561 mm x 345 mm x 43 mm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Width x Height x Depth (with stand)
561 mm x 373 mm x 156 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 3.8 kg, Wall Mount Dimension (Vesa): 100 x 100, Wall Mount LCD Screw: M4 x 12 mm
Weight (without stand)
5.1Kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Built In Wi-Fi
video features
Brightness
250 nits (2D)
Contrast Ratio
1200:01:00 (Static).1413.334028 (Dynamic)
Picture Engine
Real Color Engine
View Angle
176 Degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
8 W x 2
5 W x 2
power features
Power Consumption
55 W, 1 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)