Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
vs
Blue Star 1.2 Ton 3 Star Split AC (3HW15VCTU)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1.2 Ton
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94 cm x 29.8 cm x 20 cm
Condenser Coil
Copper
Power Consumption
1131 W
Samsung
Blue Star
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0XH)
1.2 Ton 3 Star Split AC (3HW15VCTU)
Model Name
AC AR50F12D0XH
3HW15VCTU
Capacity
1 Ton
1.2 Ton
Cooling Capacity
3500 W
4010 W
Indoor W x H x D
82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
94 cm x 29.8 cm x 20 cm
Indoor Unit Weight
9 kg
13 kg
Outdoor Unit Weight
21 kg
34 kg
Outdoor W x H x D
85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm
Other Dimensions
Outdoor Gross Weight: 40 kg, Indoor Gross Weight: 15 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 40dB, Low - 21dB
High - 42 dB
Panel Display
ISEER
3.55 W/W
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1131 W