Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V) vs Hitachi 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD) comparison
Compare Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)
Compare Hitachi 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD)
key specs
Capacity1.5 Ton1.8 Ton
Star Rating3 Star3 Star
TypeInverter SplitSplit
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 220-240V, 50HzAC 230 V, 50 Hz
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm
Power Consumption-1440.0 W
general
BrandDaikinHitachi
Model1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (FTKC50UV16V+RKC50UV16V)1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD)
Model NameFTKC50UV16V+RKC50UV16VRIDAA 3200F RMD322EAD
TypeInverter SplitSplit
Capacity1.5 Ton1.8 Ton
Star Rating3 Star3 Star
BEE Rating Year20242018
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5000 W5100.0 W
CompressorInverter CompressorRotary
RefrigerantR - 32R-410A
Operating ModesEcono Mode, Power Chill Mode-
DehumidificationYesYes
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm
Indoor Unit Weight10.5 kg11.2 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm750.0 mm x 548.0 mm x 288.0 mm
Outdoor Unit Weight28 kg34.0 kg
Other Dimensions-Outdoor Gross Weight: 36 kg
performance features
Indoor Temperature IndicatorYes-
Cooling Coverage Area350 sq.ft-
Turbo ModeNo-
ISEER4 W/W4.6 W/W
Panel Display-Yes
power features
Operating Current7.41 A-