Daikin 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230V, 50Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
general
Brand
Daikin
Daikin
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3)
Model Name
MTKL50UV16V3/RKL50UV16V3
Type
Split
Inverter Split
Capacity
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
5000 W
5000 W
Compressor
Rotary Compressor
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode
Fan Mode, ECONO Mode
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
dimensions
Indoor W x H x D
Indoor Unit Weight
10.5 kg
11 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight
28 kg
33 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Turbo Mode
ISEER
5.2 W/W
power features
Power Requirement
AC 130 - 285V, 50Hz
AC 230V, 50Hz
Operating Current
7.41 A
body and design features
Condenser Fin Type
Blue Fin
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way
4 Way Air Direction