Daikin 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
vs
Hitachi 2 Ton 4 Star Split AC (WAZA 4200I RMC424EAEA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
4 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
99.7 cm x 29.4 cm x 25.3 cm
Power Consumption
2315 W
general
Brand
Daikin
Hitachi
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTXF50UV16V+RXF50UV16V)
2 Ton 4 Star Split AC (WAZA 4200I RMC424EAEA)
Model Name
FTXF50UV16V+RXF50UV16V
WAZA 4200I RMC424EAEA
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
4 Star
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
7440 W
Operating Modes
Fan Mode, ECONO Mode
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
Compressor
Twin Rotary
Refrigerant
R-410a
dimensions
Indoor W x H x D
88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
99.7 cm x 29.4 cm x 25.3 cm
Indoor Unit Weight
11 kg
13 kg
Outdoor W x H x D
84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
79.2 cm x 60 cm x 29.9 cm
Outdoor Unit Weight
33 kg
45 kg
performance features
ISEER
5.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
2315 W
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction