Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Samsung
Model
43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Model Name
43S800QT
32DC32E
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Grey
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
24 W
10 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)
* Max[W/h] : 77
* Typical[W/h] : (W/W)50, (US)28, (KR)60
* BTU(Max) : 262.57
* Sleep mode : less than 0.5W