Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs LG 43 Inch LED Full HD TV (43LJ525T)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
vs
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LJ525T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1115.2x60x642
975.5 x 583 x 81.5
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
general
Brand
Haier
LG
Model
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
43 Inch LED Full HD TV (43LJ525T)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE50K6600HQGA
43LJ525T
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
975.5 x 583 x 81.5
Weight (without stand)
10.9
8.1Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
975.5 x 621 x 208.7
Weight (with stand)
11.2
8.4Kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Speaker Type
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
20W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
View Angle
Wide Viewing Angle
power features
Power Consumption
0.3 W