Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40H5140)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40H5140)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1115.2x60x642
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Samsung
Model
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
40 Inch LED Full HD TV (40H5140)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE50K6600HQGA
40H5140
Display Size
50 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
No
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
Weight (without stand)
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11.2
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Speaker Output RMS
10 W x 2
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
power features
Power Consumption
90 W, 0.5 W (Stand By)