Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Samsung 40 Inch LED HD Ready TV (40H4240)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
vs
Samsung 40 Inch LED HD Ready TV (40H4240)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1115.2x60x642
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Samsung
Model
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
40 Inch LED HD Ready TV (40H4240)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE50K6600HQGA
40H4240
Display Size
50 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
3D
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
Weight (without stand)
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11.2
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
Mega Contrast (Static)
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)