Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Videocon 40 Inch LED Full HD TV (VKC40FH) comparison
| key specs |
| Display | 50.00-inch | 40.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1115.2x60x642 | 893 mm x 529 mm x 63 mm |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| OS | Android Based | - |
| Smart TV | Yes | No |
| general |
| Brand | Haier | Videocon |
| Model | 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) | 40 Inch LED Full HD TV (VKC40FH) |
| Release date | February 24, 2021 | - |
| Model Name | LE50K6600HQGA | VKC40FH |
| Display Size | 50 inch | 40 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Smart TV | Yes | No |
| Series | K-series | - |
| Launch Year | 2021 | 2013 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Color | - | Black |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1115.2x60x642 | 893 mm x 529 mm x 63 mm |
| Weight (without stand) | 10.9 | 8.5 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1115.2x231.1x704 | 893 mm x 582 mm x 249 mm |
| Weight (with stand) | 11.2 | 11.4 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 1 |
| Built In Wi-Fi | Yes | - |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Headphone Jack | Yes | - |
| RF Connectivity Input | Yes | 1 |
| RF Connectivity Input (No. of Ports) | 1 | - |
| Composite In (Audio Video Cable) | Yes | - |
| PC Audio In | - | 1 |
| PC D-sub | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Stereo Speakers | - |
| Speaker Output RMS | - | 8 W x 2 W |
| Supported Audio Formats | - | MP3 |
| remote control features |
| Smart Remote | Yes | - |
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - |
| RF Capable | - | Yes |
| smart tv features |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Operating System Present | Android 9.0 | - |
| Operating System | Android Based | - |
| App Store Type | Google Play | - |
| video features |
| Aspect Ratio | 16:9 | - |
| Brightness | - | 280 cd/mA2 |
| Contrast Ratio | - | 1000000:1 Dynamic |
| View Angle | - | 160 / 150 Degree |
| Supported Video Formats | - | DAT, MPG, MPEG, MPG, AVI, MP4, RM, RMVB, MKV, MOV, AVI |
| power features |
| Power Consumption | - | 70 W, 1 W (Standby) |