Haier 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX)
vs
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
85.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
189 cm x 109.2 cm x 9 cm
1115.2x60x642
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
85 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H85M80FUX)
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Model Name
H85M80FUX
LE50K6600HQGA
Display Size
85 inch
50 inch
Screen Type
Color
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
Series
K-series
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
189 cm x 109.2 cm x 9 cm
1115.2x60x642
Weight (without stand)
30.8 kg
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
189 cm x 122 cm x 38.4 cm
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
32 kg
11.2
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
2740.8 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
3
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W