Hisense 1.5 Ton 5 Star Inverter Split Smart AC (ATCW515HJP) vs Hitachi 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD) comparison
| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 1.8 Ton |
| Star Rating | 5 Star | 3 Star |
| Type | Split | Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1280 W | 1440.0 W |
| Dimensions | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | 968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm |
| Technology | Inverter Technology | - |
| general |
| Brand | Hisense | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split Smart AC (ATCW515HJP) | 1.8 Ton 3 Star Split AC (RIDAA 3200F RMD322EAD) |
| Model Name | ATCW515HJP | RIDAA 3200F RMD322EAD |
| Type | Split | Split |
| Colours | White | White |
| Cooling and Heating | Yes | - |
| Cooling Capacity | 5050 W | 5100.0 W |
| Compressor | Rotary Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R - 32 | R-410A |
| Operating Modes | Dry Mode | - |
| Remote Control | Yes | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology | - |
| BEE Rating Year | - | 2018 |
| Dehumidification | - | Yes |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | 968.0 mm x 294.0 mm x 240.0 mm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg | 11.2 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm | 750.0 mm x 548.0 mm x 288.0 mm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg | 34.0 kg |
| Other Dimensions | - | Outdoor Gross Weight: 36 kg |
| performance features |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 43 dB | - |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft | - |
| Turbo Mode | Yes | - |
| ISEER | 5.15 W/W | 4.6 W/W |
| Panel Display | - | Yes |
| power features |
| Operating Current | 5.8 A | - |
| air flow and filter features |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction | - |