| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTN27S031I, Sparkly Silver) | ₹ 25,990 |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTN27S031I) price in India starts from ₹ 25,990. The lowest price of Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTN27S031I) is ₹ 25,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTN27S031I) |
| Price in India | ₹25,990 |
| Model Name | CTN27S031I |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 243 L |
| Colours | Sparkly Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 59.8 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Display Type | LED |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Other Features | FreshSense lets the refrigerator automatically adapts/changes the temperature so that your ice cream will beperfect for a bite, Adjustable Shelves, Easy clean crisper box: Front cover easily removable; making cleaning experience superior and 100% hygenic, No Frost feature protects food from ice crystal formation |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTN27S031I)
₹25,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM