| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTN27BT31I, Egyptian Blue) | ₹ 29,490 |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTN27BT31I) price in India starts from ₹ 29,490. The lowest price of Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTN27BT31I) is ₹ 29,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTN27BT31I) |
| Price in India | ₹29,490 |
| Model Name | CTN27BT31I |
| Door Type | Double Door Top Mount |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter |
| Capacity | 243 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 55.4 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Safety glass |
| Warranty Summary | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor |
Bosch 243 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerators (CTN27BT31I)
₹29,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM