| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27W13EI, Garnet Red) | ₹ 37,555 |
Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27W13EI) price in India starts from ₹ 37,555. The lowest price of Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27W13EI) is ₹ 37,555 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27W13EI) |
| Price in India | ₹37,555 |
| Model Name | CTC27W13EI |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | VarioInverter Compressor |
| Capacity | 263 L |
| Colours | Garnet Red |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | No |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 156.00 x 60.50 x 0.00 |
| Depth | 66 cm |
| Weight | 55.4 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 220V, 50Hz |
| Handle type | Exterior Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Door Alarm | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product. |
Bosch 263 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (CTC27W13EI)
₹37,555
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM