| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI, Sparkly Steel) | ₹ 33,990 |
| Bosch 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI, Silver) | ₹ 33,990 |
Bosch 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI) price in India starts from ₹ 33,990. The lowest price of Bosch 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI) is ₹ 33,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI) |
| Price in India | ₹33,990 |
| Model Name | CMC33S03NI |
| Door Type | Triple Door |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Vario Inverter Compressor |
| Capacity | 303 L |
| Colours | Silver |
| Number of Doors | 3 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 175.00 x 67.00 x 0.00 |
| Depth | 68 cm |
| Weight | 70.8 kg |
| Power Consumption | 360 W |
| Power Requirement | AC 220-240V, 50Hz |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Bosch 303 L Frost Free Triple Door 3 Star Refrigerator (CMC33S03NI)
₹33,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM