| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Bosch 508 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (KGN56CX41I, Black & Grey) | ₹ 80,490 |
Bosch 508 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (KGN56CX41I) price in India starts from ₹ 80,490. The lowest price of Bosch 508 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (KGN56CX41I) is ₹ 80,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Bosch |
| Model | 508 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (KGN56CX41I) |
| Price in India | ₹80,490 |
| Model Name | KGN56CX41I |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Bottom Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 508 L |
| Colours | Black & Grey |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 193.00 x 70.00 x 0.00 |
| Depth | 80 cm |
| Weight | 92.2 kg |
| Power Consumption | 322 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 10 Years Warranty on Compressor |
Bosch 508 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (KGN56CX41I)
₹80,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM