| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 244 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerators (RT EONVALOR 280D, Fossil Steel) | ₹ 24,990 |
Godrej 244 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerators (RT EONVALOR 280D) price in India starts from ₹ 24,990. The lowest price of Godrej 244 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerators (RT EONVALOR 280D) is ₹ 24,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 244 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerators (RT EONVALOR 280D) |
| Price in India | ₹24,990 |
| Model Name | RT EONVALOR 280D |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 244 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 4 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 155.00 x 60.70 x 0.00 |
| Depth | 63.6 cm |
| Weight | 51.4 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Consumption | 198 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened glass |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Godrej 244 L Frost Free Double Door 4 Star Refrigerators (RT EONVALOR 280D)
₹24,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM