| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 17 L Room Air Cooler (Cruzo 17L, Black & White) | ₹ 5,199 |
Hindware 17 L Room Air Cooler (Cruzo 17L) price in India starts from ₹ 5,199. The lowest price of Hindware 17 L Room Air Cooler (Cruzo 17L) is ₹ 5,199 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 17 L Room Air Cooler (Cruzo 17L) |
| Price in India | ₹5,199 |
| Model Name | Cruzo 17L |
| Colour | Black & White |
| Type | Room |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 17 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 1450 CFM |
| Air Throw Distance | 8 ft |
| Motor Speed | 1350 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft |
| Body Material | Thermoplastic |
| Blower/Fan Material | Polypropylene Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 1 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Mosquito Net |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Works on Inverter |
| Width x Height x Depth | 46.5 cm x 69 cm x 33 cm |
| Weight | 8.50 kg |
| Blower/Fan Diameter | 22.6 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on All Electric Parts |
| Covered in Warranty | All Electrical Components and Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Any Damages Due to Mishandling or Improper Storage, Running Appliance in an Improper Electric Condition, Chipping, Peeling or Dent |
| Warranty Service Type | Door Step Service |
Hindware 17 L Room Air Cooler (Cruzo 17L)
₹5,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM