| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo, Black & White) | ₹ 18,500 |
Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) price in India starts from ₹ 18,500. The lowest price of Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) is ₹ 18,500 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) |
| Price in India | ₹18,500 |
| Model Name | Cruzo |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Woodwool Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 52 L |
| Air Delivery | 3800 CMPH |
| Air Throw Distance | 450 sq.ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic, Polypropylene (PP) |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 48 cm x 98.5 cm x 62 cm |
| Weight | 15.1 kg |
| Warranty Summary | 2 Years on motor, 1 Year Comprehensive Warranty |
Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo)
₹18,500
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications