| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo, Black & White) | ₹ 18,500 |
Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) price in India starts from ₹ 18,500. The lowest price of Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) is ₹ 18,500 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hindware |
| Model | 52 L Desert Air Cooler (Cruzo) |
| Price in India | ₹18,500 |
| Model Name | Cruzo |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Woodwool Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 52 L |
| Air Delivery | 3800 CMPH |
| Air Throw Distance | 450 sq.ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Body Material | Plastic, Polypropylene (PP) |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 48 cm x 98.5 cm x 62 cm |
| Weight | 15.1 kg |
| Warranty Summary | 2 Years on motor, 1 Year Comprehensive Warranty |
Hindware 52 L Desert Air Cooler (Cruzo)
₹18,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM