Huawei MateBook 14 (2020) is a Windows 10 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 2160x1440 pixels. It is powered by a Ryzen 5 processor and it comes with 8GB of RAM. The Huawei MateBook 14 (2020) packs 256GB of SSD storage.
it comes with 3 USB ports (1 x USB 3.0 (Type C)), USB 3.2 Gen 1 (Type A), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Huawei |
| Model | MateBook 14 (2020) |
| Release date | 10th September 2020 |
| Model Name | MateBook 14 |
| Series | MateBook |
| Dimensions (mm) | 223.80 x 307.50 x 15.90 |
| Weight (kg) | 1.49 |
| Colours | Space Grey |
| Operating system | Windows 10 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 56 |
| Battery Life (up to hours) | 10 |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 2160x1440 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Processor | AMD Ryzen 5 Ryzen 5 4600H |
| RAM | 8GB |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Hard disk | No |
| SSD | 256GB |
| Web Camera | Yes |
| Pointer Device | Touchpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| Number of USB Ports | 3 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 (Type C) |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Huawei MateBook 14 (2020)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM