Infinix Hot 70 has been launched in select global markets. It runs on a MediaTek Helio G100 Ultimate chipset and has a 6,000mAh battery. The Infinix Hot 70 is released in Dive Blue, Green Texture, Night Pulse, Thermo Orange, Quiet Violet, and Silver Dancer colours. It is offered in 4GB, 6GB and 8GB RAM options alongside 128GB and 256GB storage configurations. It has a...
Infinix Hot 70 mobile was launched on 26th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.78-inch touchscreen display offering a resolution of 1600x720 pixels (HD+).Infinix Hot 70 comes with 4GB of RAM. The Infinix Hot 70 runs Android 16 and is powered by a 6000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Infinix Hot 70 on the rear packs 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor.
The Infinix Hot 70 runs XOS 16 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Infinix Hot 70 is a dual-SIM mobile. The Infinix Hot 70 measures 167.92 x 79.12 x 7.49mm (height x width x thickness) and weighs 195.00 grams. It was launched in Dive Blue, Green Texture, Night Pulse, Thermo Orange, Quiet Violet, and and Silver Dancer colours. It features an IP65 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Infinix Hot 70 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, Infrared, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Infinix |
| Model | Hot 70 |
| Release date | 26th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.92 x 79.12 x 7.49 |
| Weight (g) | 195.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Colours | Dive Blue, Green Texture, Night Pulse, Thermo Orange, Quiet Violet, and Silver Dancer |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1600x720 pixels |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel |
| Rear flash | Dual LED |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | XOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Infinix Hot 70
Oppo Find X10 Tipped to Feature 165Hz Refresh Rate Display, 8,000mAh Battery