| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KRD A190MRP, Maroon Red) | ₹ 13,490 |
Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KRD A190MRP) price in India starts from ₹ 13,490. The lowest price of Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KRD A190MRP) is ₹ 13,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Kelvinator |
| Model | 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KRD A190MRP) |
| Price in India | ₹13,490 |
| Model Name | KRD A190MRP |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Linear Compressor |
| Capacity | 170 L |
| Colours | Maroon Red |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 111.50 x 54.60 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 21 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 2+ 12 Year Brand Warranty |
Kelvinator 170 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (KRD A190MRP)
₹13,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM