| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Kelvinator 584 L Frost Free Side by Side Refrigerator (KRS B600BKG, Black) | ₹ 64,990 |
Kelvinator 584 L Frost Free Side by Side Refrigerator (KRS B600BKG) price in India starts from ₹ 64,990. The lowest price of Kelvinator 584 L Frost Free Side by Side Refrigerator (KRS B600BKG) is ₹ 64,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Kelvinator |
| Model | 584 L Frost Free Side by Side Refrigerator (KRS B600BKG) |
| Price in India | ₹64,990 |
| Model Name | KRS B600BKG |
| Door Type | Side by Side |
| Refrigerator Type | Side by Side Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | R600a |
| Capacity | 584 L |
| Colours | Black |
| Number of Doors | 2 |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.80 x 89.50 x 0.00 |
| Depth | 69 cm |
| Weight | 99 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Warranty Summary | 1 Year on product |
Kelvinator 584 L Frost Free Side by Side Refrigerator (KRS B600BKG)
₹64,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM