MTS Blaze 4.5 mobile was launched in April 2014. The phone comes with a 4.50-inch touchscreen display offering a resolution of 480x854 pixels. MTS Blaze 4.5 is powered by a 1.2GHz quad-core Qualcomm Snapdragon S4 processor. It comes with 1GB of RAM. The MTS Blaze 4.5 runs Android 4.1.2 and is powered by a 1600mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the MTS Blaze 4.5 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 0.3-megapixel camera on the front for selfies.
MTS Blaze 4.5 is based on Android 4.1.2 and packs 4GB of inbuilt storage (up to 32GB). The MTS Blaze 4.5 is a dual-SIM (CDMA and GSM) mobile. The MTS Blaze 4.5 measures 133.00 x 66.00 x 11.00mm (height x width x thickness) . It was launched in Blue colour.
Connectivity options on the MTS Blaze 4.5 include Wi-Fi 802.11 b/g/n and GPS.
As of 2nd April 2026, MTS Blaze 4.5 price in India starts at Rs. 7,699.
| Brand | MTS |
| Model | Blaze 4.5 |
| Price in India | ₹7,699 |
| Release date | April 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 133.00 x 66.00 x 11.00 |
| Battery capacity (mAh) | 1600 |
| Removable battery | No |
| Colours | Blue |
| Screen size (inches) | 4.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Processor | 1.2GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon S4 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 4GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 0.3-megapixel |
| Operating system | Android 4.1.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| GSM/CDMA | CDMA |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | No |
| Accelerometer | No |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
MTS Blaze 4.5
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM