MTS Duet 2 mobile was launched in September 2013. The phone comes with a 4.00-inch touchscreen display offering a resolution of 320x480 pixels. MTS Duet 2 is powered by a 1GHz one-core Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7625A) processor. It comes with 256MB of RAM. The MTS Duet 2 runs Android 2.3 and is powered by a 1650mAh removable battery.
As far as the cameras are concerned, the MTS Duet 2 on the rear packs 3.2-megapixel camera.
MTS Duet 2 is based on Android 2.3 and packs 120MB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The MTS Duet 2 is a dual-SIM (GSM and CDMA) mobile that accepts Regular and Regular cards. The MTS Duet 2 measures 116.36 x 61.70 x 12.70mm (height x width x thickness) .
Connectivity options on the MTS Duet 2 include Wi-Fi 802.11 b/g, GPS, and FM radio. Sensors on the phone include accelerometer and proximity sensor.
| Brand | MTS |
| Model | Duet 2 |
| Release date | September 2013 |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 116.36 x 61.70 x 12.70 |
| Battery capacity (mAh) | 1650 |
| Removable battery | Yes |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 320x480 pixels |
| Processor | 1GHz one-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon S1 (MSM7625A) |
| RAM | 256MB |
| Internal storage | 120MB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 3.2-megapixel |
| Front camera | No |
| Operating system | Android 2.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | CDMA |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | No |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
MTS Duet 2
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM