| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Yu Ace (3GB RAM, 32GB) - Charcoal Grey | ₹ 8,999 |
| Yu Ace (3GB RAM, 32GB) - Elektric Blue | ₹ 8,999 |
Yu Ace (3GB RAM, 32GB) price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Yu Ace (3GB RAM, 32GB) is ₹ 8,999 at Flipkart on 31st May 2026. This Phone is available in 1 other variant like 2GB RAM + 16GB Storage with colour options like Charcoal Grey, Elektric Blue, and Rose Gold.
| Brand | Yu |
| Model | Ace |
| Price in India | ₹8,999 |
| Release date | August 2018 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Colours | Charcoal Grey, Elektric Blue, Rose Gold |
| Screen size (inches) | 5.45 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1440 pixels |
| Aspect ratio | 18:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 295 |
| Processor | 1.5GHz quad-core |
| Processor make | MediaTek MT6739 |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 32GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Front flash | LED |
| Operating system | Android 8.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.10 |
| USB OTG | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Yu Ace (3GB RAM, 32GB)
₹8,999