Intex 24 Inch LED Full HD TV (LED G2401) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Intex 24 Inch LED Full HD TV (LED-G2401)
vs
Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
general
Brand
Intex
Micromax
Model
24 Inch LED Full HD TV (LED-G2401)
24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Model Name
LED-G2401
24B600HD
Display Size
24 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
Smart TV
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Curve TV
Launch Year
2014
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
PC Audio In
Yes
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
video features
Brightness
250 cd per square meter
250 cd/mA2
View Angle
178/178 degree
176H degree
Aspect Ratio
16:09
Contrast Ratio
3000000:1 Static
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
5Wx2
20 W
Surround Sound
SRS Sound System
power features
Power Consumption
42 W
36 W, 1 W (Standby)