Kodak 50 inch 4K LED Smart TV (50CA7077) vs TCL 43 Inch LED Full HD TV (43S4900)
Kodak 50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
vs
TCL 43 Inch LED Full HD TV (43S4900)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Kodak
TCL
Model
50-inch 4K LED Smart TV (50CA7077)
43 Inch LED Full HD TV (43S4900)
Release date
March 1, 2020
Model Name
50CA7077
43S4900
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
3D
No
No
Smart TV
Curve TV
Series
CA series
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Color
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
RAM
1.75GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
audio features
Speaker Output RMS
30W
16 W
Number of Speakers
2
power features
Power Consumption
95 W, 0.3 W (Standby)