| key specs |
| Display | 55.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| OS | Android | Android Based |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Dimensions | - | 959.8x62x556 |
| general |
| Brand | Kodak | Haier |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55UHDX7XPROBL) | 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA) |
| Release date | December 14, 2021 | February 24, 2021 |
| Model Name | 55UHDX7XPROBL | LE43K6600UGA |
| Display Size | 55 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | - |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | - |
| Series | 7XPRO | K-series |
| Launch Year | 2021 | 2021 |
| Power Consumption Standby (W) | - | 0.5 |
| video features |
| Contrast Ratio (Dynamic) (:1) | 5000 | - |
| Brightness | 500 | - |
| View Angle | 178 | - |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | - |
| Supported Video Formats | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF | - |
| HDR Support | HDR10+ | - |
| smart tv features |
| Number of Cores | quad-core | - |
| Processor | Quad Core A53 CPU | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Operating System Present | Yes | Android 9.0 |
| Operating System | Android | Android Based |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| App Store Type | Google Play | Google Play |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 4 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Type | 802.11a/b/g/n/ac | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Wi-Fi Supported | Yes | Yes |
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - |
| Ethernet (RJ45) | 1 | - |
| NFC Support | No | - |
| PC Audio In | No | - |
| Headphone Jack | Yes | Yes |
| RF Connectivity Input | - | Yes |
| RF Connectivity Input (No. of Ports) | - | 1 |
| Composite In (Audio Video Cable) | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Box Type | Stereo Speakers |
| Speaker Output RMS | 40W | - |
| Supported Audio Formats | MP3, MPEG1/2/2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA | - |
| remote control features |
| Touch Remote | No | - |
| Smart Remote | Yes | Yes |
| RF Capable | Yes | - |
| Battery Type | AAA | - |
| Remote Control Connectivity Standard | - | Bluetooth |
| power features |
| Power Consumption | 240V, 0.5W (Standby) | - |