Samsung 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH)
vs
LG 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
95 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
general
Brand
Samsung
LG
Model
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F12D0LH)
1 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q12NPXA)
Model Name
AR50F12D0LH
JS-Q12NPXA
Type
Split
Inverter Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling and Heating
No
Cooling Capacity
3500 W
3450 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Refrigerant
R-32
Operating Modes
Auto Mode, Fast Cool Mode, Good Sleep Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Quiet Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
95 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
Indoor Unit Weight
10 kg
Outdoor W x H x D
71 cm x 54 cm x 22 cm
Outdoor Unit Weight
22.7 kg
performance features
Indoor Temperature Indicator
Cooling Coverage Area
110 sq ft
Turbo Mode
ISEER
4.32 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Operating Current
5.1 A
body and design features
Stepped Louvers
air flow and filter features
Air Flow Direction
2 Way Air Direction