Micromax 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD) vs LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Micromax 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
vs
LG 42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
49.00-inch
42.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
959 x 570 x 56.2
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Micromax
LG
Model
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49TA7000UHD)
42 Inch LED Full HD TV (42LF553A)
Model Name
49TA7000UHD
42LF553A
Display Size
49 inch
42 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
Full-HD
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2018
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
109.2cm x 66.5cm x 25.8cm
959 x 570 x 56.2
Width x Height x Depth (with stand)
109.2cm x 72.8cm x 26.3cm
959 x 611 x 218
Stand Type
Metal
Weight (without stand)
9.2Kg
Weight (with stand)
9.5Kg
smart tv features
Number of Cores
dual-core
Processor
Quadcore
RAM
2.5GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play Store
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n/ac; 2.4G+5G
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Audio Out
1
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component Input (Y, Pb, Pr + Audio): 1 (Rear) (Composite / Component Common)
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
350 nits
Contrast Ratio
4000:01:00 (Static)
Picture in Picture (PIP)
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
MPEG
Refresh Rate (Hz)
60
Picture Engine
Triple XD Engine
audio features
Number of Speakers
2
2.0Ch Speaker
Speaker Type
Box Type
Sound Technology
Class D Amplifier with Digital Signal Processing (DSB)
Dolby Digital Decoder
Surround Sound
Speaker Output RMS
30W
20W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Remote Charger
power features
Power Consumption
130W, 0.5W (Standby)
0.3 W