Lloyd 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS) vs LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) comparison
| key specs |
| Display | 50.00-inch | 43.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | No |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| Dimensions | - | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm |
| general |
| Brand | Lloyd | LG |
| Model | 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS) | 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A) |
| Model Name | L50FLS | 43LH516A |
| Display Size | 50 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | No | No |
| Launch Year | 2015 | 2016 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Curve TV | - | No |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 1 |
| No of USB Port | 1 | 1 |
| PC Audio In | 1 | - |
| PC D-sub | 1 | - |
| Headphone Jack | 1 | 1 Rear RCA Analog Output |
| Digital Audio Output | 1 | - |
| RF Connectivity Input | 1 | 1 Rear |
| Built In Wi-Fi | - | No |
| video features |
| Brightness | 300 cd/mA2 | - |
| View Angle | 178H/128V degree | - |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 300 |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital | Dolby Digital Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| power features |
| Power Consumption | 110 W, 0.5 W (Standby) | 80 W, 0.3 W (Standby) |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1118.8 mm x 698 mm x 245 mm | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm |
| Weight (with stand) | Net Weight: 15.6 Kg | 8.4 kg |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm |