Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH) vs LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
vs
LG 43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm
general
Brand
Sansui
LG
Model
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH)
43 Inch LED Full HD TV (43LH516A)
Model Name
SNX50FH
43LH516A
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Resolution Standard
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
Yes
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
1 Rear RCA Analog Output
RF Connectivity Input
1 Rear
Component In (RGB Cable)
Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear Composite / Component Common
audio features
Supported Audio Formats
all format
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
20 W
video features
Supported Video Formats
all format
Picture Engine
Triple XD Engine
Aspect Ratio
16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1
Refresh Rate (Hz)
300
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm
Weight (without stand)
8.1 kg
Width x Height x Depth (with stand)
975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm
Weight (with stand)
8.4 kg
power features
Power Consumption
80 W, 0.3 W (Standby)