| key specs |
| Display | 55.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm |
| OS | Tizen | WebOS |
| Smart TV | - | Yes |
| Resolution Standard | - | Full-HD |
| general |
| Brand | Samsung | LG |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL) | 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) |
| Model Name | UA55CU8000KLXL | 49LH600T |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Launch Year | 2023 | 2016 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Smart TV | - | Yes |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm |
| Weight (without stand) | 14.7 kg | 11.84 kg |
| Weight (with stand) | 15 kg | 12.1 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1107 mm x 702 mm x 216 mm |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Supported | Yes | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | 1 Rear |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | - | Virtual Surround Plus |
| smart tv features |
| Processor | Crystal Processor 4K | - |
| RAM | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | WebOS |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| video features |
| Refresh Rate (Hz) | 50 | 50 |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| Aspect Ratio | - | 16:9, Just Scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom |
| power features |
| Power Consumption | - | 30 W, 0.3 W (Standby) |