| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X8500D) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Model Name | KD-55X8500D | 49UH770T |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | X8500F | - |
| Launch Year | 2016 | 2016 |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 124.2 cm x 56.9 cm x 35.6 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 96.5 cm x 62.8 cm x 27.9 cm | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 11.3 kg | 15.4 kg |
| Weight (without stand) | - | 13.4 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 120 W, 0.5 W (Standby) | 105 W, 0.3 W (Standby) |