Haier 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
WebOS
Smart TV
Brand
Haier
LG
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H65M80FUX)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Model Name
H65M80FUX
49UK7500PTA
Display Size
65 inch
49 inch
Screen Type
Color
Grey
Silver
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
144.6 cm x 83.6 cm x 7.5 cm
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
15.9 kg
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
144.6 cm x 87.6 cm x 29 cm
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
16.4 kg
14.5 kg
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Wi-Fi Type
802.11ac
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
video features
Brightness
2740.8 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
mpeg
audio features
Number of Speakers
3
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
20 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
power features
Power Consumption
300.03 W, 0.5 W (Standby)
0.3 W (Standby)