| key specs |
| Display | 55.00-inch | 55.00-inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Dimensions | 1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| general |
| Brand | Samsung | LG |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) | 55 Inch OLED Ultra HD (4K) TV (55EG960T) |
| Model Name | UA55F9000AR | 55EG960T |
| Display Size | 55 inch | 55 inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Launch Year | 2013 | 2015 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Color | - | Black |
| Curve TV | - | Yes |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm | 1225.3 mm x 719 mm x 43.2 mm |
| Weight (without stand) | 22.2 kg | 15.3 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm | 1225.3 mm x 759.7 mm x 212.9 mm |
| Weight (with stand) | 23.6 kg | 19 kg |
| Stand Type | Arc | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Digital Audio Output | 1 | 1 Rear |
| Analog Audio Input | Yes | - |
| Component In (RGB Cable) | 1 | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| Headphone Jack | - | 1 Side |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range | - |
| Speaker Output RMS | 70 W | 20 W |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 255 W, 0.5 W (Standby) | 0.3 W (Standby) |