Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MU6470) vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MU6470)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1456.1 mm x 840.4 mm x 54.5 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Tizen
Android
Smart TV
Brand
Samsung
LG
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MU6470)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
Model Name
65MU6470
65UB950T
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
Series 6
Launch Year
2017
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1456.1 mm x 840.4 mm x 54.5 mm
Weight (without stand)
23.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1456.1 mm x 920.1 mm x 382.3 mm
Weight (with stand)
Package Weight: 36.3 kg, Package Size W x H x D: 1617 x 967 x 205 mm
Stand Type
Y-shape
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad-core
Operating System
Tizen
Android
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
WiFi Direct
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
RF In Terrestrial/Cable Input/Satellite Input: 1/1Common Use for Terrestrial/1
Component In (RGB Cable)
Component In Y/Pb/Pr: 1
1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio)
Headphone Jack
Digital Audio Output
Composite In (Audio Video Cable)
1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio)
audio features
Number of Speakers
2
2.1ch Speaker System
Speaker Type
Down Firing with Bass Reflex
3 way 5 speakers
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Dolby Digital Decoder, DTS Decoder
Speaker Output RMS
20 W
35W
Surround Sound
remote control features
Touch Remote
RF Capable
video features
Contrast Ratio
19264:01:00 Static
Picture Engine
UHD Up-scaling
True 4K Engine, Triple XD Engine
Refresh Rate (Hz)
100
Aspect Ratio
16:09
power features
Power Consumption
0.3 W