| Brand | Samsung |
| Model | 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MU6470) |
| Price in India | ₹2,94,900 |
| Model Name | 65MU6470 |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Series 6 |
| Launch Year | 2017 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1456.1 mm x 840.4 mm x 54.5 mm |
| Weight (without stand) | 23.2 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1456.1 mm x 920.1 mm x 382.3 mm |
| Weight (with stand) | Package Weight: 36.3 kg, Package Size W x H x D: 1617 x 967 x 205 mm |
| Stand Type | Y-shape |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad-core |
| Operating System | Tizen |
| No of HDMI Port | 3 |
| No of USB Port | 2 |
| Wi-Fi Type | WiFi Direct |
| Built In Wi-Fi | No |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| RF Connectivity Input | RF In Terrestrial/Cable Input/Satellite Input: 1/1Common Use for Terrestrial/1 |
| Component In (RGB Cable) | Component In Y/Pb/Pr: 1 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Down Firing with Bass Reflex |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, DTS Codec |
| Speaker Output RMS | 20 W |
| Touch Remote | No |
| RF Capable | Yes |
| Contrast Ratio | 19264:01:00 Static |
| Picture Engine | UHD Up-scaling |
| Refresh Rate (Hz) | 100 |
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65MU6470)
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title