Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
vs
LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Mi 60 Inch Full HD TV (4A)
key specs
Display
60.00-inch
49.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
WebOS
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
general
Brand
Mi
LG
Model
60 Inch Full HD TV (4A)
49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UK7500PTA)
Release date
April 3, 2020
Model Name
4A
49UK7500PTA
Display Size
60 inch
49 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Color
Silver
Curve TV
No
Launch Year
2018
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A53
Graphic Processor
Mali-450 MP3
RAM
1GB
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie
Operating System
Android Based
WebOS
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
connectivity features
Built In Wi-Fi
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
802.11ac
Ethernet (RJ45)
1
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1102 mm x 644 mm x 63.3 mm
Weight (without stand)
13 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1102 mm x 717 mm x 248.4 mm
Weight (with stand)
14.5 kg
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
video features
Supported Video Formats
mpeg
Refresh Rate (Hz)
120
Related Comparisons
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 32 Inch LED HD Ready TV (L32M5-AI)
Mi 60 Inch Full HD TV (4A) vs Mi 55 Inch Ultra HD TV (4X)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Mi Full Screen TV Pro 75-Inch, Mi TV 4A 60-Inch With 4K Screen Launched