Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Smart TV
No
general
Brand
Hyundai
Micromax
Model
24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
Model Name
HY2498HHZ24
32GRAND
Display Size
24 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Smart TV
No
Launch Year
2015
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
dimensions
Weight (without stand)
4000
Width x Height x Depth (without stand)
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Width x Height x Depth (with stand)
736 mm x 468.1 mm x 160 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 5.48 kg
video features
Contrast Ratio
Others
4000:01:00 Static
Supported Video Formats
HDTV
Brightness
250 cd/mA2
View Angle
170 degree
Aspect Ratio
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
8 W x 2
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)