Mitashi 32 Inch LED Full HD TV (MiDE032v22) vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
Mitashi 32 Inch LED Full HD TV (MiDE032v22)
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
28.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
73 cm x 43 cm x 7.5 cm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
general
Brand
Mitashi
Panasonic
Model
32 Inch LED Full HD TV (MiDE032v22)
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Model Name
MIDE032V22
TH-28D400DX
Display Size
32 inch
28 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Curve TV
Series
Full HD
Launch Year
2018
Resolution Standard
HD-Ready
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
73 cm x 43 cm x 7.5 cm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
5300 g
5.1Kg
Weight (with stand)
6.7 kg
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
PC Audio In
1
Analog Audio Input
Yes
Yes
video features
Brightness
250 nits
Contrast Ratio
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
56 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
audio features
Speaker Output RMS
20 W
5 W x 2
Number of Speakers
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch