| key specs |
| Capacity | 1.5 Ton | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star | 3 Star |
| Type | Split | Split |
| Condenser Coil | Copper | Copper |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz | AC 230 V |
| Power Consumption | 1280 W | 2015 W |
| Dimensions | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | 107 cm x 29 cm x 22 cm |
| Technology | Inverter Technology | - |
| general |
| Brand | Hisense | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split Smart AC (ATCW515HJP) | 2 Ton 3 Star Split AC (UC24RKY3) |
| Model Name | ATCW515HJP | UC24RKY3 |
| Type | Split | Split |
| Capacity | 1.5 Ton | 2 Ton |
| Colours | White | White |
| Cooling and Heating | Yes | No |
| Cooling Capacity | 5050 W | 6450 W |
| Compressor | Rotary Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R - 32 | - |
| Operating Modes | Dry Mode | - |
| Remote Control | Yes | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology | - |
| BEE Rating Year | - | 2017 |
| Dehumidification | - | No |
| dimensions |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 23 cm x 29.5 cm | 107 cm x 29 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm | 88.5 cm x 57.1 cm x 37.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg | 46 kg |
| performance features |
| Indoor Noise Level | High - 49 dB, Low - 43 dB | High - 50 dB, Low - 42 dB |
| Cooling Coverage Area | 180 sq.ft | - |
| Turbo Mode | Yes | - |
| ISEER | 5.15 W/W | 3.2 W/W |
| Panel Display | - | Yes |
| power features |
| Operating Current | 5.8 A | 8.9 A |
| air flow and filter features |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction | 2 Way Direction |