Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
vs
Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
28.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Panasonic
Micromax
Model
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Model Name
TH-28D400DX
24B600HD
Display Size
28 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
5.1Kg
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
PC Audio In
Headphone Jack
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
5 W x 2
20 W
Surround Sound
SRS Sound System
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
36 W, 1 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
RF Capable
Yes
video features
Refresh Rate (Hz)
100
Brightness
250 cd/mA2
Contrast Ratio
3000000:1 Static
View Angle
176H degree
Aspect Ratio
16:09
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch