Compare Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Compare Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
key specs
Display28.00-inch32.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions63.6 x 42.7 x 19.8 cm736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Smart TVNoNo
Resolution StandardHD-ReadyHD-Ready
general
BrandPanasonicMicromax
Model28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
Model NameTH-28D400DX32GRAND
Display Size28 inch32 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
Smart TVNoNo
Curve TVNo-
Launch Year20162015
Resolution (pixels)1366x7681366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)63.6 x 42.7 x 19.8 cm736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Weight (without stand)5.1Kg-
Width x Height x Depth (with stand)-736 mm x 468.1 mm x 160 mm
Weight (with stand)-Net Weight: 5.48 kg
connectivity features
No of HDMI Port11
No of USB Port11
Built In Wi-FiNo-
Analog Audio InputYes-
RF Connectivity Input-1
Component In (RGB Cable)-Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Number of Speakers22
Speaker Output RMS5 W x 28 W x 2
power features
Power Consumption45 W, 0.5 W (Standby)45 W, 0.5 W (Standby)