Panasonic TH 32JS660 vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
Panasonic TH-32JS660
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Panasonic TH-32JS660
key specs
Display
32.00-inch
28.00-inch
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
general
Brand
Panasonic
Panasonic
Model
TH-32JS660
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Release date
July 6, 2021
Model Name
TH-32JS660
TH-28D400DX
Display Size
32 inch
28 inch
Color
Black
Black
Resolution Standard
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
JS series
Launch Year
2021
Screen Type
LED
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
Analog Audio Input
video features
Picture Engine
Vivid Digital Pro
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
100
audio features
Sound Technology
Audio Booster +
Speaker Output RMS
20W
5 W x 2
Number of Speakers
remote control features
Voice Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
smart tv features
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 9
Operating System
Android
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
5.1Kg
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch