Panasonic TH 55JX750 vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
Panasonic TH-55JX750
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Panasonic TH-55JX750
key specs
Display
55.00-inch
28.00-inch
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Screen Type
LED
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
general
Brand
Panasonic
Panasonic
Model
TH-55JX750
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Release date
July 6, 2021
Model Name
TH-55JX750
TH-28D400DX
Display Size
55 inch
28 inch
Resolution (pixels)
3840x2160
1366x768
Resolution Standard
4K
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
JX Series
Launch Year
2021
Screen Type
LED
Color
Black
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Digital Audio Output
Analog Audio Input
audio features
Speaker Type
Home Theatre Built-in
Sound Technology
DTS Studio Sound
Speaker Output RMS
20W
5 W x 2
Number of Speakers
2
remote control features
Voice Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
smart tv features
Storage Capacity
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android TV 10
Operating System
Android
video features
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:9
HDR Support
HDR10
Refresh Rate (Hz)
100
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
5.1Kg
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)